Türkiye Turizm ve Seyahat Rehberine Hoşgeldiniz


İletişim

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçi Türkiye'yi ziyaret ediyor ve ülke olarak hepinizi ağırlıyoruz. Umarız bu seyahat portalı sorularınızı cevaplayacaktır. Eğer aradığınızı bulamadıysanız, lütfen aşağıdaki kategorileri göz atın.

GoTurkeyTourism ile iletişim kurmak ve herhangi bir geri bildirimde bulunmak isterseniz bize e-posta gönderebilirsiniz.


Diğer Sorularınız İçin

Ziyaretçiler Türkiye'de iken, tüm işletmelerin tüketicilere adil davranmasını gerektiren tüketici koruma yasaları kapsamındadır. Ziyaretçilerimizin yaşayabileceği olumsuz deneyimler hakkında her zaman endişeliyiz; ancak GoTurkeyTourism bir seyahat portalıdır ve bu konularda müdahale etmek için yasal bir yetkisi yoktur.

SEYAHAT ACENTELERİ
Öncelikle ilgili seyahat acentesi veya turizm şirketiyle görüşün. Eğer seyahat acentesi TÜRSAB üyesi ise, şikayetinizi Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne iletebilirsiniz. Ayrıca, Türkiye'deki işletme belgeli seyahat acentalarını görmek için TÜRSAB sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KONAKLAMA
Öncelikle ilgili otel veya konaklama sağlayıcınızla görüşün. Eğer hizmet sağlayıcı Kültür ve Turizm Bakanlığı ya da Türkiye Otelciler Birliği üyesi ise şikayetinizi bu kurumlara iletebilirsiniz.

HAVAYOLLARI
Tüm şikayetler, bilet değişiklikleri, kaybedilen mülkler ve diğer sorularınız için ilgili havalimanı veya havayolu şirketine başvurmanız gerekir.

ÖDEME İHTİLAFLARI
Finansal kurumunuz (kredi kartı şirketi veya banka) sizin adınıza ödeme anlaşmazlıklarında yardımcı olabilir.

TAKSİLER
Türkiye'deki tüm taksiler, yasalara göre araçlarında taksimetre bulundurmak zorundadır. Taksiye binerken plaka numarasını not etmeyi ve sürücüyü taksimetre konusunda uyarmayı unutmayın. Türkiye'de herhangi bir taksi şoförü tarafından kötü muamele görürseniz, lütfen polis memuru, trafik polisi veya jandarma ile iletişim kurmaktan çekinmeyin.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ
Alo 176 İletişim Merkezine, yurtdışından +90 312 1761122 no'lu numaradan, alo176.gov.tr web adresinden ve mobil uygulamalarından 7/24 ulaşılabiliyor. İletişim merkezinde, gelen turistlerin ülkemizle ilgili soruları, bilgi talepleri, yaşanılan sorunlar ve şikâyetler Türkçe, İngilizce, Rusça ve Arapça dil seçenekleri ile yanıtlanmaktadır. Aynı zamanda ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin yaşadıkları anlık sıkıntıların da önüne geçmeyi amaçlayan Alo 176 İletişim Merkezi bulunduğunuz lokasyon ile ilgili sorularınıza hızlıca cevap verilmesini amaçlıyor.

TURİZM OFİSLERİ
Türkiye'deki Turizm Danışma Ofisleri ve yurtdışındaki (Asya-Pasifik, Avrupa, America ve Ortadoğu) Kültür ve Turizm Ofislerinden ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

VİZE
Tüm başvurular, ödemeler, konaklama süreleri, vize türleri ve diğer sorularınız için Türkiye Cumhuriyeti Elektronik Vize Başvuru Sistemi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.